ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ КІР?
Кір - це інфекційна хвороба, яку викликає вірус Morbillivirus. Він небезпечний тим, що легко поширюється, спричиняє ускладнення і навіть смерть, і ліків від нього не існує.
9 з 10 неімунізованих людей хворіють на кір після контакту з хворим. Це одна з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі. Від кору помирають три-п'ять людей на 1000 заражених. 30% хворих на кір матимуть такі ускладнення, як втрата слуху, енцефаліт і пневмонія. Кір викликає імунну амнезію - нездатність адекватно реагувати на інфекцію. Вона триває наступні кілька років після хвороби.
ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД КОРУ?
Вірус кору вражає передусім клітини імунної системи і поширюється ними усім тілом. При цьому вірус пригнічує вроджений противірусний імунітет. Лише специфічні до вірусу кору антитіла (імуноглобуліни) його нейтралізують і виводять з організму. Малоефективні антитіла (IgM) з'являються на другому тижні хвороби, а високоефективні (IgG) - через 3-4 тижні. Ми маємо антитіла, якщо колись перехворіли на кір або успішно пройшли два тури вакцинації. Діти до одного року мають антитіла від матері - вони здатні проходити крізь плаценту. Тому важливо, щоб майбутня матір мала протикоровий імунітет. Старші діти, які не були вакциновані, вже не мають антитіл. Копирайт изображения Вакцину проти кору на основі ослабленого живого вірусу сертифікували та запровадили у США 1963 року. Відтоді захворюваність кором стрімко впала. Вакцина зазнала змін з моменту запровадження і проходила перевірки на безпечність. 2000 року стали застосовувати трикомпонентну вакцину від кору, паротиту і краснухи (КПК). У світі лише з 2000 року запобігли понад двадцятьом мільйонам смертей від кору. Значною мірою - саме завдяки вакцинації.
ЯКА ПРИЧИНА НИНІШНЬОГО СПАЛАХУ КОРУ?
Причиною поширення кору в Україні вважають низький рівень охоплення вакцинацією. За словами в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, 86% хворих на кір не були вакциновані. Аби зупинити поширення хвороби потрібно, аби 95% людей мали імунітет.
Протягом останніх років дедалі більше людей відмовлялися робити своїм дітям щеплення проти кору та інших хвороб.
2016 року більше половини дітей не була прищеплена від кору. За 2017 рік цей показник підвищився.
КОМУ СЛІД РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ ВІД КОРУ, А КОМУ - НІ?
За рекомендаціями Центру з контролю хвороб США (Centers of Disease Control), робити щеплення від кору слід у таких випадках:
Дітям в 1 рік та в 6 років
Медичним працівникам
Дорослим, у яких нема імунітету. Наявність антитіл до вірусу кору можна перевірити в діагностичній лабораторії.
Людям, старшим 6 місяців, які виїжджають за кордон.
Жінкам, що планують завагітніти, та не мають імунітету. При грудному вигодовуванні вакцинація дозволена.
Щеплення протипоказані, якщо:
Є алергія до компонентів вакцини овальбуміну (яєчного білка) та антибіотика неоміцину, чи анафілактична реакція у разі попереднього щеплення. Перевірити наявність алергії також можна в діагностичній лабораторії.
Якщо на момент щеплення людина хворіє на інфекційне захворювання чи має суттєві проблеми зі здоров'ям. Водночас, застуда чи навіть вітрянка не є протипоказаннями для вакцинації.